0%
1398/10/18 در ساعت 14:49:00

معرفی سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی که انسان را به وجد می آورد: هیچ کس نمی داند که دقیقا از چه زمانی انسان ها به کشف اولین سنگ های ...

معرفی سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی که انسان را به وجد می آورد:

هیچ کس نمی داند که دقیقا از چه زمانی انسان ها به کشف اولین سنگ های قیمتی دست یافتند.اما از همان قدیم الیام این سنگ ها نمایانگر قدرت و ثروت بودند. بعضی از افراد بر این باورند که اگر این سنگ های قیمتی و ارزشمند را به همراه داشته باشند، برایشان در کسب و کار خوش شانسی و موفقیت می آورد و بد یمنی را از آن ها دور می کند. همان طور که می دانید میلیون ها سال طول می کشد تا کریستال های موجود در سنگ ها تبدیل به گوهر شوند و حتی پس از این پروسه فقط تعداد محدودی از این گوهر ها از میان سنگ ها استخراج شده و سپس تراشیده شده و به منظور فروش به صورت انگشتر، گردنبند،گوشواره و حتی به صورت سنگ تراش نخورده به فروش می رسند. ارزش و قیمت یک گوهر به مواردی من جمله: روش تراش و میزان درخشندگی آن بستگی دارد. در واقع سنگ های قیمتی به دو گروه تقسیم می شوند: الماس ها و گوهر های رنگی.

یاقوت ها، زمرد و یاقوت کبود در دسته گوهرهای رنگی قرار دارند.

حال می خواهیم چند مورد از سنگ های قیمتی و معروف دنیا را معرفی کنیم:

پینک استار: ( به قیمت 4/1 میلیون دلار به ازای هر عیار) : این الماس صورتی رنگ 59 تا 60 عیار دارد و در سال 1999 در آفریقای جنوبی استخراج شده است. پینک استار توسط یکی از شرکت های مزایده آمریکایی به قیمت 83 میلیون دلار خریداری شد. الماس های رنگی ارزش بیشتری نسبت به الماس های با رنگ سفید یا روشن دارند .

پینیت: ( به قیمت 50000-60000 دلار به ازای هر عیار) : پینیت سنگ معدنی بسیار کمیابی است. این سنگ که در سال 1950 در برمه (میانمار) کشف شد  برای مدتی طولانی فقط دو قطعه از آن در زمین یافت شده بود. از سال 2002 به بعد میلیون ها نوع از این سنگ کشف شد اما بیشتر آن ها به صورت الماس های سیاه یا مات بودند. تعداد کریستال هایی که به صورت شفاف، درخشان و برشی شبیه به گوهر داشته باشند بسیار کم است. این سنگ ها بسیار ارزشمند هستند و می توان گفت که غیر قابل قیمت گذاری می باشند. این نوع سنگ تا قبل از 2002 یکی از کمیاب ترین گوهر ها بر روی زمین بود.

موسگراویت: ( به قیمت35000 دلار  به ازای هر عیار) : این گوهر کمیاب از خانواده تافیت می باشد. (نوعی سنگی قیمتی) تا سال 2005 تنها هشت نمونه از این گوهر یافت شده بود. این گوهر در سال 1967 در استرالیا کشف شد. جدیدا از این نوع سنگ در کشورهایی مانند سریلانکا، تانزانیا و ماداگاسکار نیز یافت شده است.

عقیق: سنگ های عقیق شاید به نظرمان خیلی زیاد باشند و یا حتی در بازارها زیاد دیده باشیم اما سنگ های عقیق اصل بسیار ارزشمند و نادر هستند. در سال 1997 یک شرکت مزایده آمریکایی به نام کریستی گردنبندی با سنگ های عقیق اصل را به قیمت 10 میلیون دلار به فروش رساند. هر یک از سنگ های عقیق با کیفیت بالا  را می توان با مبلغی به ارزش چند میلیون دلار به ازای هر عیار به فروش رساند.

الساندریت: ( به قیمت12000 دلار به ازای هر عیار)  این گوهر یکی از متفاوت ترین در میان سنگ ها است. الساندریت با توجه به نوع نور و موقعیت، رنگش تغییر می کند. اگر این گوهر در معرض نور خورشید قرار بگیرد به رنگ سبز و اگر در برابر نور مصنوعی مانند لامپ قرار گیرد به رنگ قرمز تغییرپیدا می کند.

برخی افراد می گویند که این گوهر در روز زمرد و در شب تبدیل به یاقوت می شود. این سنگ در سال 1830 میلادی در آرال ( روسیه ) کشف شده است.  اما در حال حاضر این گوهر در کشورهای سریلانکا، برزیل و آفریقای شرقی بدست می آید.

بنیتوییت: ( به قیمت 3000 تا 4000 دلار به ازای هر عیار ) این سنگ در امتداد رودخانه سان بنیتو در کالیفرنیا و در سال 1907 کشف شده است. هر چند که این سنگ در آراکانساس ژاپن هم یافت شده اند اما در اصل این می توان گفت که این سنگ به عنوان گوهر رسمی کالیفرنیا شناخته شده است. سنگ های بنیتوییت بیش از 2 عیار به قیمت 10000 دلار به فروش می رسند.

بریل قرمز: ( به قیمت 10000 دلار به ازای هر عیار ) : این گوهر زیبا به نام های مختلفی معروف است مانند: بیکسبیت، زمرد قرمز و بریل سرخ. این گوهر آن چنان کمیاب است که گفته می شود از هر 150000 سنگ قیمتی که پیدا می شود تنها یک مورد بریل قرمز می باشد. این سنگ در سال 1904 در آمریکا کشف شد. گفته می شود که این سنگ 1000 برابر با ارزش تر از طلا است.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید: