0%
1398/10/18 در ساعت 14:53:00

از مصطبه تا اهرام مصر

هنگامی که بیشتر آثارهای تاریخی مصر باستان یکی پس از دیگری در حال از بین رفتن بودند مکان های تاریخی مانند اهرام مصر همچنان در جای ....

از مصطبه تا اهرام مصر

هنگامی که بیشتر آثارهای تاریخی مصر باستان یکی پس از دیگری در حال از بین رفتن بودند  مکان های تاریخی مانند اهرام مصر همچنان در جای خود بر قرار بودند. و گذر زمان تاثیری بر این اماکن تاریخی نمی گذاشت. اما خوب است بدانید که قبل از ساختن اهرام مصر مکان های دیگری به نام “مصطبه” توسط مصریان ساخته شده بود.

مصطبه ها ساختمان هایی به شکل پلکانی بودند (مانند: زیگورات) و افراد به خصوصی پس از مرگ در این مصطبه ها به خاک سپرده می شدند. من جمله افرادی مانند: اشراف زاده ها، کشیش ها و شخصیت های برجسته.

این مصطبه ها اوایل با آجرهای خام ساخته می شدند اما پس از مدتی برای ساختن آن از سنگ استفاده می شد. یکی از معروف ترین مصطبه ها ” زسر” نام دارد. پس از مدتی مصطبه ها را دیگر به شکل پلکانی نمی ساختند بنابراین، پس از آن سطح شان را صاف کرده و آن ها را به صورت هرمی و یکدست ساختند.

کلمه pyramis  یا اهرام از زبان یونانی آمده است . این اهرام بیشتر آرامگاه فراعنه مصر و همسراناشان محسوب می شدند.

اهرام ثلاثه از اشکال هندسی بسیار دقیق ساخته شده است، یکی از معروف ترین آنان اهرام سه گانه ی “جیزه” می باشد. اهرام مصر یکی از قدیمی ترین آثار ساخته شده توسط انسان ها است.

این اهرام توسط برده های فرعون، افراد متخصص و کشاورزها ساخته شده اند. یکی از کارهای سختی که کشاورزها انجام می دادند حمل و انتقال سنگ ها از طریق رود نیل برای ساختن این اهرام بود.

برای ساختن این اهرام همیشه سه اصل را بر پایه کار خود قرار می دادند:

  • این اهرام باید در قسمت غربی رود نیل ساخته می شدند زیرا آنجا محل مختص به مردگان بود.

2- این اهرام به دلیل حمل و نقل متریال و سنگ باید در نزدیکی رود نیل ساخته می شدند.

3- زمینی که در آن هرم ساخته می شد باید به مقدار کافی سخت می بود که بتواند سنگینی هرم را بر روی خود تحمل کند.

برای ساخت هرم ها معمولا از متریال هایی مختلفی استفاده می کردند که با توجه به ساخت قسمت های مختلف هرم انتخاب می شدند. مصریان برای ساخت قسمت مرکزی بنا از سنگ هایی با کیفیت های متوسط استفاده می کردند زیرا این مکان از بیرون قابل رویت نبود. علی رغم کار سختی که مصریان پیش رو داشتند، خیلی نگذشت تا بتوانند گرانیت را استخراج کرده و از آن برای ساخت اهرام استفاده کنند.

آن ها برای ساخت قسمت های بیرونی و یا آن قسمت های درونی هرم که برایشان اهمیت بیشتری داشت از آهک های مرغوب و سنگ گرانیت استفاده می کردند.

دلیل شهرت سنگ های گرانیت مصری می تواند رنگ های مختلف آن باشد.

هرم های چفرن یا اتاق پادشاه که در هرم خئوپس قرار دارد همگی با ورقه هایی از گرانیت و محیط داخلی هرم های بزرگ جیزه نیز از سنگ های سنگین گرانیت، به صورت یکپارچه ساخته شده اند شاید جالب باشد بدانید که وزن هر یک از  این سنگ های گرانیت به صدها تن می رسید.

در نزدیکی مصر محلی به نام دهشور وجود دارد که هرم هایی سرخ رنگ (نشان دهنده ی گرانیت سرخ است) و هرم هایی با رنگ سیاه که با سنگ بازالت سیاه ساخته شده اند موجود است.

حال این سوال پیش می آید که مصریان چگونه سنگ ها را استخراج می کردند؟

آن ها تکه هایی ازچوب  را خیس کرده و در درون شکاف سنگ ها  قرار می دادند، پس از مدتی به دلیل خیسی چوب (حجم چوب هنگامی که خیس شود بیشتر می شود یا اصطلاحا می گویند چوب باد می کند)  باعث می شود بلوک های گرانیت شکسته شده و قابل حمل  شوند.

شهر اسوان ( که در جنوب مصر قرار دارد) از آن دسته شهرهایی است که برای سنگ گرانیتش معروف است. در جنوب شرقی این شهر هنوزحفاری هایی وجود دارند که دارای سنگ گرانیت صورتی هستند.

در یکی از این حفاری ها می توان باقی مانده ی یک ستون هرمی سنگی که طول آن به 42 متر می رسد را یافت. اگر آن ها موفق به کامل کردن این ستون سنگی شده بودند احتمالا امروزه یکی از بلندترین ستون های سنگی به شمار می آمد.

در مصر باستان مصریان از سنگ گرانیت برای ساختن وسایل تزیینی مانند گلدان های سنگی، همچنین برای ساخت سنگ قبر نیز از آن استفاده می کردند.

نظر جدید
شما هم نظر دهید: