0%
1398/10/18 در ساعت 14:55:00

نحوه پاکسازی سنگ

پاکسازی روزانه ابتدا گرد و غبار را با جارو برقی بکشید و تمیز کنید. برای تمیز کردن آن بهتر است از بخار 100 درجه ای استفاده ...

نحوه پاکسازی سنگ

پاکسازی روزانه

 • ابتدا گرد و غبار را با جارو برقی بکشید و تمیز کنید. برای تمیز کردن آن بهتر است از بخار 100 درجه ای استفاده شود و این کار به طور مداوم انجام گیرد. به این صورت تمیز می‌شود و به سنگ آسیبی نمی‌زند. از موم مایع نیز (هر پانزده روز یک بار) برای تمیز کردن سطح سنگی می‌توان استفاده کرد و بر روی آن باید پارچه ای پنبه ای تمیز کشید (بدون اینکه موم پاک شود و بدون آن که سطح براق شود).
 • اگر به دستگاه بخار 100 درجه دسترسی ندارید سطح سنگ را با صابون مارسیلیا مایع یا به صورت تکه تکه –این صابون حاوی روغن زیتون و عصاره برگ بو است- و آب گرم پاک کنید. برای ضدعفونی کردن سنگ یک لیوان سرکه سفید داخل یک سطل بریزید و سطح را به آن آغشته کنید. برای اینکه سطح بیشتر تمیز شود، می‌توانید از برس نرم برای پاکسازی استفاده کنید. آبی که برای شست و شو استفاده می‌کنید، باید تمیز و رقیق باشد.

پاکسازی بیشتر

 • برای سنگ هایی که بیشتر با آب سر و کار دارند (مانند دستشویی، وان حمام و…)، برای تمیزی آن باید از محلول ضد آهک نیز استفاده کرد.

انواع لکه

 • لکه های روغنی و مواد چرب: برای پاک کردن این نوع مواد باید دستمالی پنبه ای بردارید و به تریکلروآتیلن آغشته کنید و سپس دستمال را بر روی قسمت چرب شده قرار دهید و در صورتی که ماده چرب از بین نرفت، این کار را چند بار تکرار کنید.
 • مخلوطی از موم مایع و گچ تهیه کنید که به صورت ماده ای خمیری شکل درمی‌آید. بگذارید نیم ساعت بماند تا سفت شود. بر روی گچ سفت شده حلال (شیمیایی) بریزید. سه ساعت به همن حالت باقی بگذارید. سپس آن ماده را با یک کاردک از روی سنگ جدا کنید و آن را به مدت چند دقیقه با آب بشویید.
 • لکه قهوه، انواع نوشیدنی و جوهر: دستمالی را به سدیم هیپوکلریت آغشته کنید و آن را چند لحظه بر روی سطح سنگ قرار دهید و در صورت نیاز این کار را چند بار تکرار کنید. در صورتی که لکه پاک نشد، این ماده را مستقیماً بر روی سطح سنگ بمالید.
 • مخلوطی از موم مایع و گچ تهیه کنید که به صورت ماده ای خمیری شکل درمی‌آید؛ سپس بر روی لکه بمالید سپس بگذارید که به خورد سنگ برود. پس از نیم ساعت گچ که کمی سفت شده است را پاک کنید و با آب رقیق آن را بشویید. در صورت نیاز این کار را چند بار تکرار کنید.
 • گلسنگ و کپک: سنگ را با بخار 100 درجه تمیز کنید و در صورتی که دستگاه آن را در اختیار ندارید، با آب گرم و محلول سدیم هیپوکلریت پاک کنید. از موم مایع نیز برای تمیز کردن سطح می‌توان استفاده کرد.
 • لکه هایی که بر اثر غذا تشکیل می‌شوند نیز با محلول ضد لک (که معمولا برای شست و شوی لباس استفاده می‌شود) می‌توان آن‌ها را پاک کرد.
 • برای تمیز کردن سنگ از انواع اسید یا از هرچه دم دستتان است استفاده نکنید! پیشنهاد می‌شود که بیشتر از مواد طبیعی از جمله صابون مارسیلیا، سرکه، آب و موم مایع (سرکه ضدعفونی کننده قوی است و آهک را نیز از بین می‌برد) برای پاکسازی استفاده شود. با گذر زمان و استفاده درست از موارد ذکر شده شکل زیبای خود را حفظ می‌کند. این را باید توجه داشته باشید که لیمو، سرکه، الکل صنعتی و انواع نوشیدنی در صورتی که به مدت طولانی بر روی سنگ بمانند، سنگ این مواد را به خود جذب می‌کند و امکان تمیز کردن آن سخت می‌شود. از این جهت برای تمیز کردن فوری می‌توان از آب گرم و دستمال پنبه ای استفاده کرد.

در حمام و سرویس بهداشتی

 • در صورتی که حمام، وان و کنار دوش سنگی باشد، بهتر است هفته ای یک بار تمیز شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب آن ناخالصی بسیاری دارد، هر چند روز یک بار این کار را انجام دهید تا آهک به راحتی از روی سنگ برداشته شود.
 • برای تمیز کردن حمام می‌توان از صابونی که در آن PH ندارد یا از Fila Cleaner استفاده کرد.

 

در فضاهای بیرونی

 • برای پاکسازی فضاهای بیرونی آب بهترین پاک کننده است و آب باران نیز سنگ را از بین نمی‌برد؛ اما برای تمیزی بهتر نیز می‌توان از صابون مارسیلیا استفاده کرد.

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید: