0%
1398/10/18 در ساعت 14:57:00

نحوه برش و صیقلی‌ دادن سنگ و تولیدات سنگ در کشور هند

مقدمه کشور هند بیشترین منابع سنگ مرمر، گرانیت، ماسه‌سنگ، سنگ کُتا (نوعی سنگ آهکی) (Kota Stone)، کوآرتزیت و سنگ لوح‌ های جهان را دارند. سنگ گرانیت ...

نحوه برش و صیقلی‌ دادن سنگ و تولیدات سنگ در کشور هند

سنگ

  1. مقدمه

کشور هند بیشترین منابع سنگ مرمر، گرانیت، ماسه‌سنگ، سنگ کُتا (نوعی سنگ آهکی) (Kota Stone)، کوآرتزیت و سنگ لوح‌ های جهان را دارند. سنگ گرانیت بیشتر در جنوب هند و معادن مرمر در قسمت غربی هند (رجاستان و گوجارا) یافت می‌شود.

سنگ های ماسه‌ای و در کل از سنگ های طبیعی بیشترین استفاده را می‌کنند. انواع مختلف سنگ برای کف، نمای بیرونی یا دیوارهای سنگی خارج از خانه نیز استفاده می‌شوند. سنگ هایی که برای نمای خانه به کار می‌روند، از 4  تا 14 میلی‌متر قطر دارند؛ این در حالی است که سنگی که برای کف به کار می‌رود، از 25 تا 40 میلی‌متر ضخامت دارد.

سنگ برای خلق آثار هنری از جمله مجسمه و بناهای سنگی در داخل عمارت نیز استفاده می‌شود و در عین آنکه زیبایی آن را دو چندان می‌کند، ساخت آن نیز چندان هزینه‌بر نیست.

سنگ از معدن استخراج می‌شود و سپس مراحلی را طی می‌کند تا سطحی صاف و صیقلی پیدا کند. سنگ های صیقلی شده بیشتر برای سطح کف، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و… استفاده می‌شوند و معمولا تا یک اینچ ضخامت دارند. برش های سنگی، طول و عرض های مختلفی دارند و به سلیقه مشتری، می‌شود آن ها را برش داد و با دستگاه هایی با از طریق ماسه یا سنباده زدن، می‌توان آن را صیقلی داد.

از دستگاه در ابتدا برای صیقلی کردن سطح زبر و سخت سنگ و سپس برای صاف کردن آن استفاده می‌شود. با توسعه صنعت ساختمان سازی در این کشور (هند) از سطح سنگی برای کف استفاده می‌شود و استفاده از سنگ در خانه و برای نما روز به روز بیشتر شده است. این مساله واضح است که سنگ هایی از قبیل مرمر و گرانیت جای خود را در بین متریال های دیگر باز کرده‌اند و استفاده از آن ها به طور روزانه افزایش یافته است.

این متریال علاوه بر اینکه عمر طولانی دارد، زیبای خارق‌العاده‌ای نیز به خانه و عمارت می‌بخشد. هرچند زیبایی و ظرافت بیشتری را درنظر داشته باشید، هزینه آن نیز به مراتب بالاتر می‌رود.

هندوستان

  1. تولیدات و کاربردهای آن

کاشی های سنگی که با دستگاه صیقلی (پولیش) می‌شوند، امروزه به طور گسترده‌ای در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شوند. کاشی های سنگی زیبایی عمارت را بیشتر می‌کنند و هزینه بازسازی را کاهش می‌دهند (زیرا سنگ به تعمیرات زیادی احتیاج ندارد).

بازار خرید این نوع از تولیدات در محدوده شهری به خصوص در بین خانه های بالای شهر و  مجموعه های تجاری  شهر افزایش یافته است. ب کاشی های پولیش شده معمولاً به ابعاد  1×1 و 2×1 هستند و از جمله تولیداتی هستند که بازار خوبی برای مراکز شهری دارند.

  1. پتانسیل سنگ در بازار و هدفمندی فروش و صادرات

تولید کنندگان سنگ بر اساس محاسبات جهانی 35 درصد تولیدات سنگ را بر عهده دارند. 16/16 میلیون تن از تولیدات سنگ در سال های 98-1997 بیش از 61 میلیون تن برآورد شده است و امروزه بیش از 35 میلیون تن تولید می‌شود و بیش از 3 میلیون نفر در این بخش مشغول به کار هستند.

صادرات سنگ: کشور هند در جهان رتبه سوم صادرات سنگ – با صادرات 12 درصدی- کسب کرده است. این کشور همچنین رتبه اول در صادرات سنگ های سیلیکایی (Siliceus) از قبیل گرانیت و ماسه‌سنگ را کسب کرده است.  علاوه بر آن این کشور رتبه پنجم برای صادرات سنگ های آهکی (مرمر و سنگ‌فرش های آهکی) کسب کرده است.

بالای 80 درصد صادرات سنگ هند بلوک های گرانیت و سنگ مرمر است و با برند و مارک خاصی از سنگ  صرفاٌ 20 درصد هزینه بر آن اضافه می‌کند. برنامه بلند مدت صنعت سنگ در پنج سال آتی در نظر دارد تا 50 درصد تولیدات خود را افزایش دهد.

تولیدات سنگ در شهرهای هند بیشتر در راجستان، تامیل نادو، کارناتاکا و آندرا پرادش انجام می‌شود. شهر راجستان حدود 90 درصد سنگ مرمر را تولید می‌کند و سه شهر دیگر که در جنوب هند واقع شده‌اند، گرانیت تولید می‌کنند و آن را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

  1. فرآیند تولید

شیوه پولیش و صیقلی سنگ بسیار آسان است. سنگ های زبر و سخت داخل دستگاه قرار می‌گیرند و هر کدام جدا جدا پولیش می‌شوند. در طی کار دستگاه کمی ماسه و مقداری آب هنگامی که سنگ را وارد دستگاه می‌کنیم، اضافه می‌شود. پس از آنکه عمل سایش سطح و لبه های سنگ انجام می‌گیرد، سنگ برای استفاده در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید: